POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

W dniach 11-13.09 b.r. odbyła się polsko-niemiecka wymiana, w której uczestniczyło 20 uczniów z czaplineckiego gimnazjum oraz 19 młodych ludzi z Grimmen. Naszymi opiekunkami były pani Grażyna Danis – nauczyciel j. niemieckiego oraz pani Julia Francuz – nauczyciel j. angielskiego. Mieszkaliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym Drawtur nad naszym pięknym jeziorem Drawsko. W czasie wymiany mieliśmy zapewnionych wiele atrakcji, które nie pozwalały nam się nudzić.
Pierwszego dnia odbyło się spotkanie integracyjne – wzajemnie poznawaliśmy swoje imiona. My przedstawialiśmy się w języku gości, natomiast goście w naszym, co wcale nie było łatwe. Bawiliśmy się również przy robieniu kolorowych bransoletek i pamiątkowych kartek z Czaplinka.

Na kolację zjedliśmy przepyszną pizzę z lokalnej pizzerii.
Drugiego dnia wyjechaliśmy na wspólną wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Juchowie. Młodzież z Grimmen miała okazję zobaczyć polską wieś, a wszyscy mieliśmy okazję wypiec własnoręcznie zrobione bułki, które potem ze smakiem zjedliśmy z mlekiem prosto od krowy, prawdziwie wiejskim masłem i serem oraz warzywami z ogródka gospodyni. Tego samego dnia po południu w Hali Widowiskowo-Sportowej odbyły się zawody sportowe przygotowane i przeprowadzone przez pana Ariela Gondka – nauczyciela wychowania fizycznego. Aby lepiej się poznać i wyrównać szanse na wygraną – drużyny były mieszane. A wieczorem wszyscy bawiliśmy się na dyskotece.
Trzeciego dnia nadszedł czas pożegnania. Po śniadaniu wymieniliśmy się drobnymi upominkami. Dla uczniów z Grimmen upominki przygotował Urząd Miasta. Po pożegnalnych zdjęciach przyjaciele z Niemiec opuścili nasze piękne miasto i udali się w drogę powrotną.
Mimo barier językowych nie było większych problemów z porozumiewaniem się. Wystarczyła wzajemna otwartość, entuzjazm i młodość, które pokonują wszelkie przeszkody w komunikacji z innymi. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

Julia Baczyńska, klasa IIa – uczestniczka wymiany

POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY