WIZYTA W GRIMMEN

W dniach od 02 do 4 czerwca 2015 r. młodzież z Gimnazjum w Czaplinku przebywała w Niemczech z wizytą w naszym mieście partnerskim. Było to już kolejne spotkanie tego typu. Międzynarodowa wymiana młodzieży jest realizowana w ramach projektu współfinansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. We wrześniu ubiegłego roku to polska strona miała przyjemność gościć młodzież i nauczycieli z zaprzyjaźnionej placówki. Tym razem spotkanie miało trójstronny charakter, gdyż do Grimmen przyjechała także grupa młodzieży ze Szwecji z miasteczka Staffanstorp. Młodzież miała okazję nawiązać międzynarodowe przyjaźnie i zdobyć wiedzę na temat wspólnych wartości i podobieństw wśród Europejczyków.
Wszyscy uczestnicy projektu zamieszkali w schronisku młodzieżowym położonym w malowniczej miejscowości Nehringen. Wspólne mieszkanie i posiłki pozwoliły na jeszcze mocniejsze zacieśnienie znajomości. Gospodarze zapewnili gościom szereg atrakcji. Zwiedziliśmy przepiękną wyspę Rugię i znajdujący się na niej Park Narodowy Jasmund wraz ze wspaniałymi śnieżnobiałymi klifami opadającymi do morza. Szczególne wrażenie zrobiła na nas kredowa skała znana jako Königsstuhl (Tron). Jest wysoka na 117 m i legenda głosi, że kto się na nią wdrapie zostanie królem Rugii. No to nikt się nie zdecydował, ale za to weszliśmy na wieżę widokową w Naturerbe Zentrum zbudowaną w postaci drewnianych mostów i nagrodą była niesamowita panorama całej wyspy i morza. Zwiedziliśmy także miasta Straslund i Wismar z pięknymi starówkami oraz Muzeum Techniki.
Wieczorami braliśmy udział w zabawach integracyjnych, dyskotece i wspólnym ognisku, ale zamiast kiełbasek piekliśmy coś w rodzaju ciasta drożdżowego, co było dla nas nowością, ale wszystkim ta przekąska bardzo smakowała. Ostatniego dnia zwiedziliśmy niemiecką szkołę i mieliśmy okazję poobserwować zajęcia z różnych przedmiotów. Na zakończenie pobytu wszyscy zagraniczni goście otrzymali z rąk pani dyrektor drobne upominki a nasi uczniowie wręczyli prezenty przywiezione z Polski.
Wizyta dobiegła końca, ale współpraca będzie kontynuowana. W przyszłym roku to Gimnazjum w Czaplinku będzie gościć młodzież wraz z opiekunami ze szkoły im. Roberta Kocha z Grimmen. Będzie to kolejna sposobność do poznania innych, wspólnej zabawy i współpracy.

grimmen grimmen grimmen