EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKA

"Dnia 28 września w Gimnazjum w Czaplinku miały miejsce obchody Europejskiego Dnia Języków zorganizowane przez panią Julię Francuz we współpracy z panią Joanną Zgoła, panią Aleksandrą Ławrukiewicz, panią Anną Luc oraz panem Dominikiem Bytnerowiczem. Wybrani uczniowie klas I-III pisali quiz dotyczący ogólnej wiedzy na temat języków europejskich. Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania: Który język jest najstarszym używanym do dziś językiem europejskim?, Skąd wywodzi się słowo alfabet?, Jak nazywał się kamień, który umożliwił europejskim naukowcom odczytanie hieroglifów?, Do którego z krajów odnosi się przymiotnik luzytański?, Do której grupy językowej romani (język romski)?, oraz wiele innych pytań. Zwycięzcą quizu okazał się uczeń klasy IIa - Oskar Tomiczak. 
Obchody Europejskiego Dnia Języków w Gimnazjum w Czaplinku związane były również z przygotowaniem przez uczniów pani Joanny Zgoły oraz pani Aleksandry Ławrukiewicz plakatów z cennymi informacjami związanymi z językami europejskimi. Ponadto podczas długiej przerwy uczniowie mieli okazję wysłuchać utworów muzycznych przygotowanych przez pana Dominika Bytnerowicza, tj. Imagine - Johna Lennona, Bitter Sweet Symphony - the Verve, Je Veux - Zaz, Pretty Face - Sóley, Beautiful Day - U2, This World - Selah Sue, Wind of Change - Scorpions."